Černá skládka se má čile k životu. Nebezpečný odpad je zahrnován

Drnecká. Asi jedna z nejpoužívanějších polních cest u nás. oblíbená mezi pejskaři, cyklisty, ale i pěšími. Rovněž je přístupná i autům a těžší technice Agry. Kvůli její přístupnosti a odlehlosti její okolí trpí.

Čížkova rokle leží zhruba v polovině cesty mezi Ledcemi a Drnkem. V ní rostou stromy včetně velkého dubu, který celé rokli dominuje. Bohužel právě proto, že je tato rokle u cesty s dobrým přístupem, byla systematicky plněna od dna až po okraj pneumatikami.

Avšak pneumatiky začaly v nedávné době mizet. Nejedná se však o činnost úklidu nebo kouzelnický trik. Pneumatiky doopravdy začaly mizet, ale pod novými vrstvami. Na této znepokojivé hromadě začal přibývat stavební odpad. Ten se zde vyskytuje přibližně od začátku července.  A že ho tam je! Hromada odpadu již začíná dub zakrývat.

Místo na druhé straně cesty je evidované agenturou CENIA jako kontaminované, i zde se nachází odpad, který je z větší částí pod zeminou, což z něj dělá odpad možná ještě nebezpečnější.

Kontaminovaná půda je v těsné blízkosti pole, stejně jako je v blízkosti vodního zdroje, potoka, který ústí do Návesáku a podzemní vody, která je odebírána v Ledcích.

Vrstvením odpadu (pneumatik, domácí elektronikou – lednice, televize apod., částí aut) a jeho zasýpání stavební sutí znamená, že asanace zde bude o to více nákladnější. Les pod černou skládkou je dále pln pneumatik.

Viník je prozatím neznámý. Nikdo prozatím nepřišel s řešením, které je však nyní potřebné více než kdy předtím, jelikož skládka je plněna rychleji než kdy předtím.

Již v roce 2014 jsme zveřejnili fotografii, jejíž popis ironicky předpovídal budoucnost. Škoda, že se z ironie stala skutečnost a skládka se má stále k životu.

Facebook, 11. 5. 2014: Skvělý obraz. Bohužel, v této části Ledec, směrem k Drnku, o krásný pohled není nouze. Tento pohled je však častokrát reprízovaný ať už na místě tomto či po otočení vzad. Jednoduše, skládka. Není nikdo, kdo by tento kout vyčistil, spíš zasypal. Na opačné straně cesty je dokonce ve státních záznamech uvedeno kontaminované místo. Nedělá se s tím však nic. Proč taky? Ono se to zasype, uklidí a ono to nikoho nebude rušit. Televize, skla, gumy, kabely, toaletní mísy, molitany, drobná elektrotechnika, oblečení a zdaleka nejsme u konce výčtu zde nashromážděného harampádí. To, že chemikálie z těchto předmětů kontaminují půdu a otráví ji tak, nikomu nevadí. Ono se to zahrne a bude. Vznikne zde pomalu nový kopec, v zimních měsících pro sáňkaře, později otrlé lyžaře, ale to nic, aspoň bude místo využito. Proč odpad třídit, když se to dá vyhodit někam, kde to není moje.

Napsat komentář