Sázení bříz v aleji k prameni Tomáše Garrigua Masaryka ke 100. letům výročí Československa

V sobotu dne 27. 10.  2018 bylo od rána ve Šternberku rušno. Probíhaly přípravy na výsadbu adoptovaných bříz, podle plánu měly doplnit prázdná místa po původních břízách, které k prameni tvořily alej.

Rok 2018 je pro republiku kulatým výročím jejího založení. A i v Ledcích se vzpomínalo. Dobrovolnické brigády probíhající celé léto a podzim statečně hlásí úspěch: mise byla splněna. Alej je opět průchodná, pramen opravený a místo kolem něj zpřístupněné tak, že se k němu každý dostane.

Jako pomyslnou tečku za veškerou prací byla dovýsadba březové aleje. A tak se ujal nápad s adoptováním malých bříz, které nahradí již zmizelé břízy a alej se tak bude moci těšit dále životu. Podařilo se vysadit 22 mladých bříz!

Během rána 27. října probíhalo opět kácení vzrostlého bezu černého (bezinek), kterého snad nebude nikdy konec - bezinek se zde za dobu neudržování parku ujalo a vzrostlo nespočet. Následovalo vytyčení míst pro sazenice a připravily se díry spolu s pletivem a podpůrnými tyčkami. A také jsme znovu vyčistili odtok (koryto) od pramene a pokusili se zabránit jeho zanášení sesunutým bahnem a spadaným listím.

Všechny tyčky byly nápaditě označeny vlajkou České republiky.

Přednáška dr. Jiřího Šímy, která se konala od 15 hodin, přivedla posluchače lázeňské historie a pramenů až k prameni T.G.M., kde se již mohlo začít se samotným rozdělováním bříz jejich rodičům a sadbou.

Společné akce muzea a spolku se zúčastnilo celkem 59 lidí.

A tak se chodilo se sazenicemi, kolečkem a hlínou, kýbly a konvemi s vodou a sázelo se, sázelo. Nakonec byly všechny břízky omotány drátěnkou proti okusu a všechny byly označeny cedulkami jejich adoptivních rodičů.

Velká sláva, pramen si po jeho obnovení mohlo prohlédnout velké množství lidí, kteří teď budou mít o důvod víc si sem udělat procházku - aby zalili svou či sousední břízu a ta neuschla.

Návštěvníkům pramene je v jeho blízkosti ukryta nádoba, kde se mohou podepsat a nechat zde třeba maličkost, kterou si zase jiný návštěvník může vzít a nechá zde jinou drobnost.

Napsat komentář