Téma v obci: Následky používání silvestrovské pyrotechniky

Nejvíce skloňovaným tématem v Ledcích je v poslední době používání pyrotechniky a její následky, které jsou ničivější než kdy předtím.

Předešlý článek, který informoval o úhynu koně v Ledcích vlivem nezodpovědného používání pyrotechniky, vzbudil diskuzi, díky které vyplynuly i další ztráty na životech zvířat v obci. Zbloudilé rachejtle v rukách neprofesionálů páchají škody. Od zhruba poloviny prosince byly v Ledcích slyšet výbuchy ještě i během dnešního večera. Na neplánované výbuchy se nemohou majitelé zvířat jakkoli předem připravit.

Mezi prvními v obci, který zveřejnil ztráty způsobené nečekaným ohňostrojem, byl pan Matas, který na Štědrý den nalezl 4 ze svých opeřenců mrtvé. Právě jeho zvířata trpí každoročně, jelikož se nacházejí v samotném centru obce, kam doléhají zvuky odevšad.

Každoročně na chování dobráků s petardami upozorňuje na veřejných zasedáních zastupitelstva. Obecní úřad každoročně žádá občany, aby se chovali ohleduplně a rachejtle pouštěli pouze 31. prosince. Každoročně se ale najdou lidé, kteří tyto prosby nerespektují.

V Ledcích, stejně jako v okolních obcích, není vyhláška, která by toto chování postihovala – zakazovala. Právě vyhláška se stala jedním bodem z diskuze, která se tématu věnovala.

S odpaly pyrotechniky v obci souvisí i každoroční potřeba Ledce uklízet od zbytků, které jsou ponechány na pospas těmi, kteří ji odpalují. Ukázkovým případem je počínání 4členné rodiny, která se rozhodla udělat si ohňostroj 1. ledna. Během dne odpalovala pyrotechniku na cestě k Zikaňáku. Nečekané mocné rázy výbuchů zastrašovaly psy, po zajisté kolosálním zážitku zůstal na cestě akorát nepořádek.

Napsat komentář