Mise splněna! Plasty uklizeny, křoví prořezáno, jaro přivítáno.

Víte, co vznikne, když smícháte partu šikovných skautů, jezdkyně z jezdecké školy, šternberskou farmu s posádkou, traktory a slunné jarní počasí?

Po první jarní sobotě už známe odpověď! Skvělý tým dobrovolníků, který zvládne udělat velký kus práce, při které je všudypřítomná dobrá nálada. A teď vážně: v sobotu dne 23.3.2019 proběhla ve Šternberku akce pod názvem Vítání jara. Tu pořádal spolek PROLEDCE! ve spolupráci s Ledeckou farmou Etincelle, jezdeckou školou Ledce a slánskými skauty.

Vše započalo v 10 hodin dopoledne na farmě, kde se sešlo bezmála 90 akceschopných dobrovolníků, kteří se následně rozdělili do několika týmů. Úkol zněl jasně: připravit přírodu na jaro. Vedle početného zástupu dobrovolníků se připravil i rozsáhlý arzenál. A to dva traktory, sekyry, křovinořez, motorové pily a nepočitatelné množství hrábí, které se všechny využily. O povzbuzení morálky pracovníků se starali dva psi a koně.

Kácely se náletové dřeviny, ale hlavně se uklízelo. Bez hrábí a rukavic se nikdo neobešel. Týmy obsadily stanoviště pod vilou Bellevue, šternberský potok před vyústěním do rybníka a prostor podél aleje k prameni T.G.M.

Překvapením pro všechny byl všudypřítomný nepořádek, jehož úklidu se především chopili nejmladší skauti, jejichž oči nejblíže zemi odhalily i tu nejmaskovanější PET lahev. Výjimkou nebyly ani pneumatiky, obaly atd. Naplnilo se několik velkých pytlů.

Březová alej se dočkala více slunečních paprsků, kterým do té doby bránilo velké množství bezu černého – ten byl pokácen, a po celé své délce byla očištěna od spadaného listí tak, aby poutníci jdoucí k prameni z cesty nesešli.

Poté, co se uklidilo kolem pramenů a před vilou Bellevue, udělal se táborák. Máte-li v partě skauta a hasiče v jedné osobě, máte oheň dřív, než řeknete švec (čistě teoreticky). U špekáčků a dalších pochutin, které nad plameny voněly, se hrálo na kytaru.

Ti, kdo měli ještě sílu, šli řezat a odvážet bezinky od pramene T. Masaryka, ostatní si zkoušeli jízdu na konících ze zdejší školy.

Na konci společného dne jsme se nechali zvěčnit zdatnou fotografkou B. Tichavovou, za jejíž fotky děkujeme! Do konce akce bohužel nemohli být všichni pomocníci, a tak jim i těm, co na fotce jsou, mockrát děkujeme! Podařilo se nám udělat velký kus práce a těšíme se na viděnou u další společné akce!

 

Napsat komentář