Rybičky v Rybičce aneb kde se berou?

Jistě jste si už někdy všimli u pramene dr. Prokše ve Šternberku v malém rybníčku červených nebo zlatých rybiček, jak se mihotají u hladiny. Zamysleli jste se nad tím, proč se zde nacházejí? Přírodní výskyt? Nulová šance. K rozluštění této menší šternberské záhady došlo překvapivě na posledním zasedání zastupitelstva obce dne 26. dubna.

Právě zde se viník při diskuzi přiznal k tomuto činu. Zlaté rybky, které nemají v českých vodách opodstatnění a původ, jsou opětovně vysazovány v malém rybníčku, kterému se říká Rybička. A možná právě a jen proto, aby se uživila legenda spojená se vznikem jména vodní plochy, jsou do rybníka neustále tyto exempláře vysazovány, ač zde zanedlouho hynou. Takovéto vysazení barevných rybek do mělkého jezírka je ideální příležitost pro kachny nebo volavky snadno získat potravu (nehledě na to, že se nemusí snést s živočišnými druhy ve vodě původními).

A kdo že je tím, kdo opakovaně odsuzuje tato stvoření k tomu, aby skončila jako večeře? Podle francouzského rčení: Za vším hledej ženu! by Francouzi měli dodat další část, neboť důchodkyně jsou o to nebezpečnější.

Paní Černá (zastupitelka) se přiznala, že již několikrát do jezírka u pramene dr. Prokše vypustila několik barevných rybiček.

A tak vedle příběhů, kdy se vracejí dárky v podobě domácích mazlíčků do útulků, potoky brázdí vypuštěné želvy a dravci loví splašená morčata v polích, můžeme doufat, že nikoho nenapadne vytvářet nové názvy v naší obce typu piraní zátoka, krokodýlí útes a podobně.

Podle našeho informátora v terénu máme potvrzeno, že zlaté rybky nacházejí uplatnění u rybářů, kteří sedí jen několik metrů dál a v nouzových situacích chodí šeptat k hladině o větší úlovky.

Napsat komentář