Zmizely nám patníky

Silnici do Ledců – od křižovatky se silnicí Smečno – Hradečno – do včerejška (30.4.2018) lemovaly staré patníky. Některé už byly trochu polámané, pár jich bylo vyvrácených. Už toho asi dost pamatovaly. Vzpomínám, jak jsme je asi před 15 lety, když jsme se přistěhovali do Ledců, (už tehdy byly v dost žalostném stavu) s dětmi alespoň natřeli vápnem. Bylo to úsměvné, když se tu a tam někdo zastavil a ptal se, kolik platím na hodinu, že by nám pomohl a poté, když se dozvěděl, že je natíráme jen tak pro radost, zase rychle zmizel… Stačila štětka, trochu vápna a celá silnice se rázem rozzářila: patníky svítily vesele do kraje a staly se pro naši rodinu takovým vítacím symbolem: vracíme se do Ledců, domů.

Patníky ještě v netknuté podobě ze dne 25. 4. 2018

Do včerejška nikomu nevadily a nikdo se také nenamáhal, aby je opravil. Proč také. Ničit a devastovat je jednodušší než něco opravit. Nebo se snad patníky někomu „z kamarádů“ hodily na zahradu? O zmizení patníků jsem dnes (1. 5. 2018) informoval Polici ČR a dozvěděl jsem se, že patníky dala odstranit prostřednictvím firmy AVE Kladno Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje (dále jen Správa), zastoupená Zdeňkem Malcem, cestmistrem oblasti Nové Strašecí. Podle vyjádření Policie ČR Správa uvedla, že se nejednalo o patníky, ale o odrazníky(!), a ty byly včera odstraněny z důvodu bezpečnosti.

Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje se stará o naši bezpečnost – torza patníků s železnými tyčemi čekají na cyklisty a motorkáře
Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje se stará o naši bezpečnost – torza patníků s železnými tyčemi čekají na cyklisty a motorkáře

To je chvályhodné, že Správa po více než 16 letech dospěla k tomuto kroku. Pokud má tedy tolik na srdci bezpečnost účastníků silničního provozu, budeme chtít vědět, kdy tedy kromě vytrhání patníků opraví i zbytek silnice, která je už léta v havarijním stavu, a jaký bezpečnostní prvek nainstaluje na místo starých patníků – pardon – odrazníků. Zajímavé je, že na údržbu silnic Správa nemá peníze, ale na vytrhávání a odvoz patníků i na necitlivé prořezávání dřevin na všech okolních silnicích (Smečno – Hradečno – Kačice) má prostředků i pracovníků dost (mulč z nařezaných větví se dá zřejmě dobře zpeněžit).  (Pokud ho ovšem ještě nerozkradou přičinliví spoluobčané, minulý týden se jich v okolí Ledců už pár činilo). V rámci bezpečnosti také Správa zanechala na krajnici místo patníků půlmetrové jámy a v zájmu ještě větší bezpečnosti tam také zanechala rozlámané zbytky patníků, z kterých trčí – hned vedle krajnice –  železné pruty, což v případě pádu na silnici plné výmolů ve správě Správy ocení zejména cyklisté a motorkáři.

Bezpečnostní jámy v podání Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraj
Bezpečnostní jámy v podání Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraj

Je smutné žít v zemi, kde o věcech veřejných rozhodují tak inteligentní lidé, že je řadový občan může jen stěží pochopit – to asi proto, že tito kamarádi, korupčníci, bývalí normalizátoři a vůbec, ta správná partička, mají tolik na srdci veřejné blaho a správu věcí veřejných.

Úcta k drobným věcem (protože všechno „velké“ se skládá z drobných věcí), se v téhle hrdé zemi, která se třese před náporem uprchlíků, nenosí. A tak si závěrem povídání o zmizelých patnících – odraznících, neodborně ořezaných stromech, neudržované silnici do Ledců, přerostlé trávy kolem krajnic, kterou Správa v rámci bezpečnosti neseká dříve, než dosáhne zhruba metrové výšky, vyřezaných šípků a jiných křovin, které silnici dříve chránily před navátým sněhem – neodpustím citát Karla Čapka z jeho Obrázků z Holandska z roku 1932(!): „Když poutník prochází tímto Holandskem, uvědomuje si, co národního charakteru a řádu se zrcadlí v DROBNOSTI jeho měřítek. A vzpomene si na jeden nadaný národ (míněno Čechy), který na to zrovna nemá, ale přesto by chtěl světu imponovat svými kšefty a ouřady, tuhle něčím velikánským, co trčí z chudoby, tamhle něčím representativním, co čouhá z nehotovosti a neladu, který si naříká na malé poměry a chtěl by se vytáhnout nad svá vlastní měřítka, který má pomícháno hokynářství a velkopodnikání – tak trochu ve všem. Jako by nám chyběl ten pravý a spolehlivý metr. Jděte se podívat na holandský: jsou na něm také centimetry a milimetry.“ A staré patníky. A úcta k tvrdé a poctivé práci předků.

„Odborně“ prořezaná jabloň

 

 

Napsat komentář