Pramen cílem poutníků i výtečníků

Dobrovolnické brigády v létě a na podzim u pramene T.G.M. byly pod drobnohledem všech, kteří se o Šternberk zajímají, ale i přespolních, kteří se do míst vypravují na procházky. Pro všechny příchozí byla dána možnost zanechat vzkaz. Co přinesly 4 měsíce za vzkazy?

Je zvykem, že na poutních místech naleznete něco jako „kroniku místa“, kam příchozí napíší, co je napadne. A tak můžete listovat ve vzkazech stovek lidí, které od vás dělí několik let, ale nacházeli se na stejném místě co vy. Dozvíte se třeba, jaké bylo počasí v době, kdy zde byly, jak se jmenují, odkud jsou, jak se jim na místě líbí a tak dále. Někdy jen iniciály návštěvníků se slůvkem „Děkuji“, které je poděkováním za možnost objevení tohoto místa.

Tuto možnost měli i ti, kteří přišli k prameni. Členové spolku sepsali krátké povídání o prameni a zanechali několik málo listů pro ty, kteří přijdou, aby když budou chtít, mohli zde nechat ostatním vzkaz dle libosti.  Sklenice od zavařovaček spolu s listy pro vzkazy byla zavěšena do ručně pleteného závěsu.

Netrvalo týden a všechny listy se zaplnily vzkazy. Sklenici zavěšenou na ne zrovna viditelném místě zvídavé oči naleznou. Místo ožilo. Místo, kam se občas proklestil ten, kdo věděl, proč sem jde, a ještě týden poté bědoval na požahaná lýtka od kopřiv snad masožravých.

Jak vzkazy svědčí, do místa se začali vypravovat zástupy lidí zdaleka. Dokonce se několikrát stalo, že byla zavařovačka zaměněna za cache (kešku), o které jsme informovali dříve.  Maminky s kočárky, babičky na procházce,  sportovci mající místo jako mezibod svého denního okruhu a další lidé, kteří se k prameni vypravili jen tak. A z cesty k prameni se stal okruh pokračující za lávkou, kde je možnost jít k valu nebo k prameni dr. Prokše.

Aby se do zavařovačky vešly vzkazy nové a ty staré nepoznamenal zub času, vytvořili jsme druhou schránku, kam vzkazy putují, pokud je sklenice plná. Některé vzkazy mluví o místě v Ledcích třeba takto:

30.12.2018
Nejsme zdejší. V Ledcích máme jen rodiče, ale jsme rádi, že se stále najdou dobré duše, kterým není lhostejné, kde žijeme. S úpravami tohoto krásného místa držíme palce. 

4.11.2018
Je tu krásně, díky za ukázání místa. Markéta a Pavel, Kladno

28.10.2018
Chodíme sem rádi a pravidelně. Už aby bylo léto a mohli jsme zde pobýt déle, dnes je chladno fouká vítr. Jiří

Jednou zde byl i sám Fantomas, takže můžeme tvrdit, že náš Šternberk je poutním místem přesahujícím hranice.

Pokud se plánujete vydat k prameni, určitě se vydejte. Jen zde nyní sklenici nenajdete. Někdy od 28. 1. – 31.1.2019 si ji vyhlédl neznámý výtečník/výtečnice, přestříhal pletený závěs a sklenici jsme i se vzkazy našli na zemi vysypanou.

Než bude upleten nový závěs a znovu dána příležitost zde zanechat vzkaz, můžete nám napsat, co by se vám ve Šternberku líbilo. A pokud máte dobové fotografie ze Šternberka, podělte se o ně s námi. Chtěli bychom zkusit místo zmapovat díky vzpomínkám lidí a jejich příběhy doplnit žánrovými fotografiemi nebo třeba kresbami.

P.S. Pokud máte lepší nápad, jak předejít nenechavcům v ničení práce jiných, budeme za něj rádi.

(titulní fotografie je pořízena v den, kdy jsme sklenici poprvé instalovali)

Napsat komentář