Spolku PROLEDCE! se podařilo posunout laťku Ledec v počtu památkově chráněných stromů výš

Na seznamu památných stromů v Ledcích (Šternberku) se nyní vyjímá další nestor.

Dub letní, který stojí jako strážný při cestě od zámečku k prameni TGM je nyní památkově chráněný a díky němu narůstá počet chráněných stromů v Ledcích, které tak svůj náskok v počtu chráněných stromů na Slánsku a Kladensku dále navyšují.

Spolek PROLEDCE! se rozhodl pro pojmenování Beránkův dub, po bývalém mlynáři, který se údajně kamarádil i s Karlem Havlíčkem Borovským, který se zde léčil.

Obvod kmene je téměř 5 metrů, výška přes 20 metrů a stáří přes 400 let. Spolek PROLEDCE! tvrdí, že přes 550 let, jelikož při srovnání se zde chráněnými stromy je kmen Beránkova dubu mohutnější, což s velkou pravděpodobností svědčí i o jeho možném vyšším věku – nicméně i 400 let je krásný věk.

Paní Pazderková, foto K. Pazderka, r. 2018
Paní Pazderková, foto K. Pazderka, r. 2018

Dub letní (Quercus robur) ve velmi dobrém zdravotním stavu byl při mapování lokality spolkem jasným favoritem a jsme rádi, že se všem zúčastněným povedlo jeho vyhlášení, ke kterému vedla nelehká cesta. Vyhlašování památných stromů totiž není právě na denním pořádku (např. 1 strom za 10 let), a tak je událost, pokud k něčemu takovému dojde. Oficiálně tak potvrzujeme informace, o kterých už informovala Mladá fronta DNES v rozhovoru s námi.

Nyní tedy mají Ledce celkem 7 památných stromů! 🌳🏅 A spolek čeká práce v komunikaci s tvůrci map, aby nový údaj – Beránkův dub – začali zanášet. 

Napsat komentář