5 věcí, na které může být Ledečák pyšný

Pokud jste Ledečáky, můžete se těšit a být na svůj titul náležitě hrdí. Ať už rodilý nebo jen přistěhovalý. Pokud teď přemýšlíte, proč být pyšnými na Ledce, tak jsme Vám ušetřili práci! Vybrali jsme podle nás hlavní věci, které jsou téměř raritou a zaslouží si být zmiňovány.

1. Život v ne ledajaké přírodě

Ledce jsou zkrátka zelené. Ze západu jsou ohraničeny smíšenými lesy,  nacházejí se v Přírodním parku Džbán, obsahují Evropsky významnou lokalitu, lázeňský park a lesy i remízky jsou zastoupeny i uvnitř Ledec. A to nemusíme zmiňovat obecní prvenství v počtu nejvíce chráněných památných stromů na Slánsku a Kladensku. Velké množství pramenů, rybníků, několik potoků i jeden mokřad dokládají pestrost  zdejší lokality. Ledce jsou zkrátka ideální pro odpočinek i objevování svých krás.

2. Bohatá historie obce Ledce

Kolik obcí o sobě může říct, že byly lázeňským útočištěm hostícím významné osobnosti té doby, ale i ty osobnosti, o kterých se dnes vyučuje na školách a jejich díla jsou zařazována do povinné četby. Karel Havlíček Borovský, Josef Jungmann, František Palacký, T. G. Masaryk, Eliška Krásnohorská, Karolina Světlá a za nimi zástup dalších a dalších. Rozmanitost tématu historie doplňuje zdejší bývalá železnice, menhiry a archeologické nálezy, válečné bunkry Pražské čáry a další zajímavosti, se kterými Vás může seznámit zdejší muzeum, které je samo o sobě unikátem, který zdaleka není pravidlem pro obce v okolí i obecně.

3. Dlouhý život a Osobnosti

Babičky shlukující se na lavičkách v obci jsou důkazem, že dlouhověkost v obci se zkrátka nosí. Ledce daly světu i několik lidí, kteří se angažovali ve větším než obecním měřítku a proslavili tak svou domovinu. Jmenujme ředitele orchestru Československé filharmonie Antonína Koulu nebo vědce a kandidáta na prezidenta v roce 1998 Stanislava Fischera. A tím není zdaleka výčet osobností vyčerpán a ani ukončen, jelikož i dnes je o mladých Ledečácích slyšet, například o začínajícím literátovi Jaroslavovi Beznoskovi či motocyklovém jezdci Romanu Čejkovi. A Ledce nezůstávají jen u svých slavných rodáků, ale významné osobnosti stále přitahují – zde můžeme napovědět vědcem a emeritním mongolským velvyslancem nebo sklářem vystavujícím v USA či Francii.

4. Akční potenciál

Do Ledec se sjíždí velvyslanci, umělci, poslanci, vědci a jinak angažované osobnosti do zdejšího muzea, stejně jako dříve do Šternberských lázní. A muzeum není jediné, které v obci vykazuje činnost. Jmenujme Ledecké Baráčníky, kteří jsou jedněmi z pěti stále aktivních Baráčníků na Slánsku a rychtářku, která letos oslaví 90. rok od svého narození. Paní Stárková krom vedení spolku je dále studentkou univerzity a nezadá si se zpěvem i tancem. A o nové činnosti není nouze, ale o tom již brzy v chystaném článku.

5. Klid & mléčná dráha

Ranní buzení díky kohoutovi souseda v Praze opravdu nehrozí. Pro relax si stačí dojít jen pár metrů od domu, kde se nabízí hostinná příroda, ve které si každý najde svou oázu. Téměř nulový provoz v obci stojí za malou prašností a hlučností, kterou by uvítaly obce podél větších dopravních tahů. A večer by za ledeckou oblohu zlatem platili obyvatelé měst, jejichž světelný smog brání výhledu na tajuplné hvězdy a jejich souhvězdí.

Napsat komentář